Üniversite Mh. İpek Yolu Cd. Ata Teknokent A.Blok No:22 İç No:107 Yakutiye/ERZURUM

PEDES – Gizlilik Politikası

Gizlilik Politikası – Kişisel Verilerin Korunması


DBYTE YAZILIM VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ. bundan böyle “DBYTE” olarak anılacaktır. İş bu politika PEDES uygulaması için geçerlidir. PEDES uygulama ve internet sitesi üzerinde kullanıcıların PEDES uygulamasında bulunan kişisel bilgilerin kullanımı ve korunmasını düzenlenmektedir. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca düzenmiştir.

Kullanıcıların kişisel bilgileri, adı – soyadı, doğum tarihi, telefon numarası, e-posta adresi, T.C kimlik numarası gibi kullanıcıyı doğrudan ya da dolaylı olarak tanımlamaya yönelik her türlü kişisel bilgi olup, bu gizlilik politikasında “kişisel bilgiler” olarak anılacaktır.

Kanun’un 3. ve 7. maddesi doğrultusunda, geri döndürülemeyecek şekilde anonim hale getirilen veriler, anılan kanun hükümleri uyarınca kişisel veri olarak kabul edilmeyecek, bu verilere ilişkin işleme faaliyetleri işbu Politika’nın hükümleri ile bağlı olmaksızın gerçekleştirecektir

PEDES kullanıcılarının kişisel bilgileri, bu gizlilik politikası ile belirlenen esas ve kapsam haricinde hiçbir şekilde kullanılmayacak.

PEDES kişisel bilgilerin ve PEDES kullanıcıların yapmış olduğu işlem bilgilerinin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için gerekli önlemleri almaktadır, alamaya devem edecektir. PEDES bu amaçla, programlar kullanabilir. Ancak PEDES tarafından gerekli bilgi güvenliği önlemlerini almasına ilişkin uygulama ve sisteme yapılan saldırılar sonucu kişisel bilgilerin zara görmesi ve üçüncü kişilerin elene geçmesi durumda, PEDES bu nedenle herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır.

Kullanıcının, başka bir kullanıcının bilgilerine ulaşması ve bu bilgileri değiştirmesi mümkün değildir. Kişisel bilgiler PEDES haricinde yalnızca kullanıcı tarafından ulaşabilir ve ancak kendi firma yetkilisi tarafından sadece özlük bilgileri güncellenebilir. Kullanıcının talebi ile kişisel bilgiler sadece kendi firma yetkilisi tarafından güncellenebilir.

İdari ve adli kurumlar tarafından gelen talepler ve bildirimler doğrultusunda kişisel bilgiler, Gizlilik Politikasına uygun olarak idari ve adli kurumlar ile paylaşabilir. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında:

– Bu bilgilerini hangi amaçla topluyoruz?

a. Kişisel bilgileriniz sizi doğrulama amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle telefon numaranız, birincil doğrulama yöntemimiz olarak kullanılmaktadır.

b. T.C. Kimlik numaranız ise kuruluşunuz tarafından isteğe bağlı olarak sisteme elle işlenir.

c. Mobil cihaz yapı bilgileriniz (sürüm ve bildirim için cihaz kodu vs.) verilen hizmette yenilikleri ve geliştirme işlemini işlerken gerekli kontrol ve yöntemleri kullanma amaçlıdır.

– Kişisel verileriniz size verdiği haklar?

a. Verilerinizin işlenip, işlenmediği

b. Verilerinizin işlenmesinde bilgi alma

c. Nasıl ve ne için işlendiği

d. İşlenen kurum, kuruluş bilgileri

e. Kullanıcının bilgilerinin düzeltilmesi kuruluşunuz tarafından yapılır. Eski bilgiler Log sistemi kapsamında gizli olarak saklanmaktadır.

Bahsi geçen haklar admin@dbyte.com.tr e-posta adresi üzerinde bildirilmesi gerekmektedir. En kısa sürede cevap verilip, işlem tamamlanacaktır.

-Veriler kurum veya kuruluşlar ile paylaşılıyor ve işliyor?

a. Veriler sadece T.C. Mahkemeleri, SGK, Savcılıklar gibi Resmi Kurumlar ile paylaşılır. Bu bilgiler resmi belgeler ile sağlanır.

b. Firmanız kişisel bilgileriniz görüntülenebilir. Bu bilgileri paylaşma ve işleme yetkisi verilmemektedir. Fakat firmanız bu bilgileri paylaşır veya işler ise bu firma sorumluluğundadır.

c. Veriler bizim tarafımızdan, sistemi geliştirmek için işlenmekte ve analiz edilmektedir. Fakat Kişisel Bilgilerinize bizim tarafımızdan işlenmemektedir ve paylaşılmamaktadır. İşlenen veriler ise sadece DBYTE firması tarafından işlenmektedir.

– Telefonumda hangi verileri tutuyorsunuz?

a. Telefonunda cache yani önbellek işlemleri için veri tutuyoruz. Bu sistemin daha hızlı ve performanslı çalışması için gereklidir. Önbellekler belli zamanlarda yenileri ile değiştirilmektedir.

b. Cookie yani çerez olarak adlandırılan küçük verilerdir. Bunlar belli süre geçerliliği vardır, süresi bitince pasif hale gelirler. Anlık işlemleriniz yapabilmenizi sağlar.

-Veriler Hangi Amaçlarla Kullanılmaktadır?

a. Firmanız tarafından sağlanan kişisel verileri, PEDES’e konu ve hizmetlerin sağlanması amacı ile kullanacaktır. PEDES ayrıca, bahsi geçen kişisel verileri sunduğu hizmetlerin iyileştirilmesi, hizmetin geliştirilmesi ve bu kapsamda Firmalara gerekli bilgilendirilmelerin yapılması ve sunduğu hizmetlerin doğasından kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirilmesi için işleyebilir.

b. Firma çalışanlarının kimliği açığa çıkartılmadan analizler ve  değerlendirmeler yapma, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında bulunma amacıyla da kullanılabilir.

-Verilerin Saklanması ve Silinmesi Durumu?

a. PEDES sistemine kayıtlı kullanıcıların ve firmaların verileri kanuni olarak silinmemektedir. Silinme durumu kanuni olarak yapılmaktadır.

b. SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ’nce Madde 107 ve Ek Madde 3 uyarınca saklanmaktadır.

c. Yönetmelik uyarınca durum ve koşullara göre 5, 10 ve 30 yıl boyunca saklanmaktadır.

Gizlilik Politikası üzerinde değişiklik kanuni değişikler kapsamında değişmektedir. PEDES uygulamasını bu gizlilik politikasını kabul etmiş sayılacaktır.